Kde se berou?

Ve vašich komentářích často čtu otázky typu: Kam chodím na nápady nebo Kde se berou ty myšlenky na spojení různých technik dohromady.

Zjistila jsem, že většina mých přátel (hlavně na FB) je už z doby „polymerové“ a tudíž o mé kreativní minulosti vlastně nic neví.

Tak tedy nějaké retro.
Než jsem objevila polymerovou hmotu, tak jsem se spoustu let zabývala (někdy více a jindy méně intenzivně) mnoha řemeslnými a výtvarnými technikami.

Udělala jsem si tedy takový vzpomínkový sobotní a nedělní večer a zapátrala v nedávné i vzdálené minulosti. Probrala jsem svůj foto archiv a vybrala i nějaké fotografie pro vás.
Bohužel většina mých ostatních rukodělných aktivit spadá do doby, kdy nebyly žádné chytré telefony. Ve fotoaparátu byl založený kinofilm s 36 obrázky, a i když v pozdější době už jsem měla digitální fotoaparát, vůbec nebylo ve zvyku fotit si všechno, co člověk udělal, protože neexistovaly žádné sociální sítě a tak nebylo kde svojí práci prezentovat.

Proto třeba nemám skoro žádné fotografie z mého období „keramického“, byť bylo docela dlouhé. Většinu věcí jsem rozdala a doma mám jen pár figurek a misek.
To samé mohu říct o období „drátovacím“, které trvalo také několik let.

Teprve „vyšívací“ období mám více zdokumentované. Vlastnila jsem již svůj první digitální fotoaparát, ale také proto, že jsem v té době měla svoje webové stránky KŘÍŽKOVANÝ SVĚT.
Věnovala jsem se převážně křížkové výšivce a hlavně tvoření vlastních předloh pro vyšívání.

Vždycky jsem měla tendenci všechny kreativní techniky nějak propojovat. Na přiložených fotkách uvidíte třeba spojení vyšívání a drátování. Vím, zní to trochu bláznivě, ale v podstatě jde o to, že jsem vyšívaným obrázkům dělala drátované rámečky. Nebo jsem svou další vášeň ve zdobení perníčků přenesla do vzorů na vyšívání.
No a teď v době „polymerové“ velice často doplňuji svoje šperky například háčkovanými či korálkovými návleky. Nebo jsem polymerovou hmotu kombinovala s cínováním.

Protože se ručním pracem věnuji již od dětství, je výčet technik opravdu bohatý. Od vyšívání, pletení, háčkování, drhání (macramé), tkaní, patchworku, malování na hedvábí, batikování, barvení příze, decoupage, pletení z pedigu, paspartování až po korálkování, cínování, drátování a electroforming.
Určitě jsem na něco zapomněla, ale to není důležité. Chci tím jenom říct, že všechno co jsem se kdy naučila je někde v mozku založeno a občas prostě v návalu tvořivosti vypluje na povrch a přinese zdánlivě nový nápad.

Tak asi tak na otázku: Kde se berou?

V každém případě jsem si ráda zavzpomínala a taky si vlastně trochu udělala pořádek v mém foto archivu.

Krásný den
Ivana


27. dubna 2020