Nový směr

Již delší dobu jsem řešila čím oživit moje polymerové šperky. Možná i proto jsem zůstala delší dobu u pletení a čekala na nějaké „nakopnutí“.
A ono přišlo v podobě kurzu elektroformingu (pokovování), po kterém jsem pokukovala už dááávno.
Již před několika lety jsem „sjížděla“ videa na internetu, ale protože jsou většinou cizojazyčná, nakonec jsem tu myšlenku opustila. No prostě jsem byla líná v tomto směru experimentovat.
Když na mě před měsícem vyskočil u Nemravky.cz kurz Galvanoplastika/Electroforming s Olgou Vondrákovou, neváhala jsem ani chvíli i když jsem si říkala, že to bude asi jen informativní záležitost, abych věděla pořádně co a jak a co všechno bych k tomu vlastně potřebovala.
Je pravda, že jsem po absolvování kurzu odolávala celé dva dny, než jsem začala objednávat potřebné...

Až do minulého týdne to pak bylo opravdu o experimentování nejen s materiály na pokovení, ale hlavně hledání optimální síly pokovení a vhodných nástrojů pro broušení a leštění titěrností. Několik přírodnin letělo do koše, když se mi je podařilo ve finále probrousit a zůstaly z nich jen nepoužitelné kousky. Je to ale tvoření, které mě chytlo a začíná pomalu nést výsledky.
Jak říká lektorka Olga, pokovit se dá všechno a tak experimentování zdaleka nekončí.
S touto technikou může i polymer získat nejen vzhled kovu (což se dá docílit samozřejmě i rozličnými povrchovými úpravami), ale hlavně může získat i jeho vlastnost - pevnost. To se dá skvěle využít například při výrobě broží nebo různých komponentů. Kombinace polymer - kov je pro mě velká výzva. Již dříve jsem zkoušela cínovat a doufám, že i díky pokovování se k němu zase vrátím. Myslím, že se dá dobře skloubit vše.


Posoudit můžete pár mých hotových kousků, i když jsem opravdu na samém začátku. Pro ty, co by chtěli také vyzkoušet, mohu doporučit nejbližší kurz Galvanoplastika/Electroforming s Olgou Vondrákovou, stojí to za to.
Koukněte i na její tvorbu pod značkou Nature in Drop.